Du sidder i saksen med en hjemmelavet ægtepagt

Jeg havde for nyligt en person på JUF.dk-chatten, der spurgte ind til lidt hjælp til deres ægtepagt.

Det var en kvinde, der skulle til at skilles fra hendes mand, der lige ville vide lidt omkring den forekommende bodeling – herunder hvad der skulle deles og hvad der ikke skulle. Det var kvinden, der ejede langt det meste i ægteskabet, der havde varet i næsten et årti.

Jeg spurgte, om de havde fået lavet en ægtepagt.

Og ja – det havde de skam selv lavet. Her begyndte mine alarmklokker at ringe.

Jeg spurgte så, om de havde fået en advokat til at tinglyse deres hjemmelavede ægtepagt, eller om de havde klaret det selv. “Tinglyst?” skrev kvinden tilbage. De havde skam ikke tinglyst deres hjemmelavede ægtepagt. Det var bare et stykke papir hjemme i en skuffe, hvor de skrev under på, at nu havde de altså særeje.

Den går ikke.

Jeg måtte skrive til kvinden, at de altså ikke havde særeje. En ægtepagt skal tinglyses for at være gyldig.

Nå, jamen hvad så nu, min mand vil jo ikke underskrive den nu?” skrev hun.

Og her kommer det rigtigt ærgerlige – eller for manden måske helt fantastiske. En ægtepagt forudsætter underskrift fra begge parter. Nu hvor de var blevet uvenner var det for sent og de havde formuefællesskab. At parret havde valgt at spare advokaten væk (en udgift på under 3.000 kroner, hvis de havde brugt JUF.dk) kommer nu til at koste kvinden en halv til en hel million kroner – jeg er ikke inde i deres præcise formueforhold.

Det gør ondt – især, når de faktisk havde aftalt særeje. Den gælder bare ikke.

Du kan godt lave en ægtepagt selv – men den skal stadig tinglyses.

Det er ærgerlige penge at spare.

Den potentielt postiive vinkel ved historien er, at manden nu står til at score en halv til en hel million kroner ekstra – men det er også det.

Det kan være en god idé at søge hjælpe hos en skilsmisseadvokat, hvis man står midt i sådan én.
Læs mere om hvordan en skilsmisseadvokat kan hjælpe i forbindelse med skilsmisse, i denne artikel: Læs mere her

Bag denne artikel..

image description

Skriv en kommentar